Answer 1: (b) The required number = 14% of 1200 = 168. The correct option is (b) Answer 2: (a) In Law, the number of boys = 20% of 1800 – 30% of 1200 = 360 –360 = 0. Thus, the number of boys in law is least. The correct option is (a) Answer 3: (b) The required ratio is = {(35% of 1800 – 30% of 1200)/(30% of the 1200)} = ((630 -360)/360} =27/36 = 3:4 The correct option is (b) Answer 4: (d) Number of girls studying arts = 14% of 1200 = 168 Number of boys studying arts = 12% of 1800 -168 = 216-168 = 48 The required percentage = {(168 – 48)/48} x 100 = 120/48 x 100 = 250%
Number of students enrolled in various streams: $$\eqalign{ & \text{IT → } \frac{20}{100}\times3500 = 700 \cr & \text{Arts → } \frac{30}{100}\times3500 = 1050 \cr & \text{Science → } \frac{22}{100}\times3500 = 770 \cr & \text{Commerce → } \frac{12}{100}\times3500 = 420 \cr & \text{Management → } \frac{16}{100}\times3500 = 560 \cr} $$ Number of girls enrolled in various streams: $$\eqalign{ & \text{IT → } \frac{18}{100}\times1500 = 270 \cr & \text{Arts → } \frac{38}{100}\times1500 = 570 \cr & \text{Science → } \frac{11}{100}\times1500 = 165 \cr & \text{Commerce → } \frac{21}{100}\times1500 = 315 \cr & \text{Management → } \frac{12}{100}\times1500 = 180 \cr} $$ (Number of girls enrolled in Arts) : (Number of boys enrolled in Science) = 570 : (770 - 165) = 570 : 605 = 114 : 121
Number of students enrolled in various streams: $$\eqalign{ & \text{IT → } \frac{20}{100}\times3500 = 700 \cr & \text{Arts → } \frac{30}{100}\times3500 = 1050 \cr & \text{Science → } \frac{22}{100}\times3500 = 770 \cr & \text{Commerce → } \frac{12}{100}\times3500 = 420 \cr & \text{Management → } \frac{16}{100}\times3500 = 560 \cr} $$ Number of girls enrolled in various streams: $$\eqalign{ & \text{IT → } \frac{18}{100}\times1500 = 270 \cr & \text{Arts → } \frac{38}{100}\times1500 = 570 \cr & \text{Science → } \frac{11}{100}\times1500 = 165 \cr & \text{Commerce → } \frac{21}{100}\times1500 = 315 \cr & \text{Management → } \frac{12}{100}\times1500 = 180 \cr} $$ Number of girls enrolled in Arts, Science and Commerce = 570 + 165 + 315 = 1050 Required percentage $$\eqalign{ & = \left(\frac{1050}{3500}\times100\right)\% \cr & = 30\% \cr} $$
Number of students enrolled in various streams: $$\eqalign{ & \text{IT → } \frac{20}{100}\times3500 = 700 \cr & \text{Arts → } \frac{30}{100}\times3500 = 1050 \cr & \text{Science → } \frac{22}{100}\times3500 = 770 \cr & \text{Commerce → } \frac{12}{100}\times3500 = 420 \cr & \text{Management → } \frac{16}{100}\times3500 = 560 \cr} $$ Number of girls enrolled in various streams: $$\eqalign{ & \text{IT → } \frac{18}{100}\times1500 = 270 \cr & \text{Arts → } \frac{38}{100}\times1500 = 570 \cr & \text{Science → } \frac{11}{100}\times1500 = 165 \cr & \text{Commerce → } \frac{21}{100}\times1500 = 315 \cr & \text{Management → } \frac{12}{100}\times1500 = 180 \cr} $$ Total number of girls enrolled in Science and Commerce together = 165 + 315 = 480
Number of students enrolled in various streams: $$\eqalign{ & \text{IT → } \frac{20}{100}\times3500 = 700 \cr & \text{Arts → } \frac{30}{100}\times3500 = 1050 \cr & \text{Science → } \frac{22}{100}\times3500 = 770 \cr & \text{Commerce → } \frac{12}{100}\times3500 = 420 \cr & \text{Management → } \frac{16}{100}\times3500 = 560 \cr} $$ Number of girls enrolled in various streams: $$\eqalign{ & \text{IT → } \frac{18}{100}\times1500 = 270 \cr & \text{Arts → } \frac{38}{100}\times1500 = 570 \cr & \text{Science → } \frac{11}{100}\times1500 = 165 \cr & \text{Commerce → } \frac{21}{100}\times1500 = 315 \cr & \text{Management → } \frac{12}{100}\times1500 = 180 \cr} $$ Total number of boys enrolled in Management and IT together = (560 - 180) + (700 - 270) = 380 + 430 = 810
Number of students enrolled in various streams: $$\eqalign{ & \text{IT → } \frac{20}{100}\times3500 = 700 \cr & \text{Arts → } \frac{30}{100}\times3500 = 1050 \cr & \text{Science → } \frac{22}{100}\times3500 = 770 \cr & \text{Commerce → } \frac{12}{100}\times3500 = 420 \cr & \text{Management → } \frac{16}{100}\times3500 = 560 \cr} $$ Number of girls enrolled in various streams: $$\eqalign{ & \text{IT → } \frac{18}{100}\times1500 = 270 \cr & \text{Arts → } \frac{38}{100}\times1500 = 570 \cr & \text{Science → } \frac{11}{100}\times1500 = 165 \cr & \text{Commerce → } \frac{21}{100}\times1500 = 315 \cr & \text{Management → } \frac{12}{100}\times1500 = 180 \cr} $$ Number of Management students already enrolled = 560 New required number $$\eqalign{ & = 560 + \left(\frac{20}{100}\times165\right) \cr & = 560+33 \cr & = 593 \cr} $$
The following pie-charts show the distribution of students of graduate and post-graduate levels in seven different institutes in a town. Distribution of students at graduate and post-graduate levels in seven institutes:
Directions (1-5): Study the following information carefully and answer the questions that follow: There are three garments A, B and C sold shirts and pants in January 2019. Number of shirts sold in garment C is 28 less than the number of pants sold in garment B. Number of shirts sold in garment B is 240, which is 20% more than the number of pants sold in the same garment. Total number of items sold in company A is 50% of the total number of items sold in company B. Number of desktops sold in company A is half of the number of laptops sold in company B. The ratio of the number of shirts sold in garment A to that of the number of pants sold in garment C is 25: 27.
Directions (6-10): Study the following information carefully and answer the questions that follow: In one of the college there are 1300 students. The college has five departments – COMPUTER, ENGLISH, SCIENCE, Maths and Arts. Out of the total number of female students in the college, 30% study in COMPUTER department, 22% study in SCIENCE department, 18% study in ENGLISH department, 12% study in Arts department and remaining 90 female students study in Maths department. Out of the total number of male students in the college, 18% study in COMPUTER department, 20% study in SCIENCE department, 30% study in Arts department, 22% study in ENGLISH department and the remaining students study in Maths department. |